CIA sabotovala sovětský ropovod dodávající ropu do Evropy již v roce 1982

Tři hlubinné exploze zničily minulý týden v pondělí potrubí Nord Stream pod Baltským mořem.

Švédští seismologové uvedli, že jeden ze tří výbuchů měl sílu 2,3 ​​stupně Richterovy škály zemětřesení, ale nejednalo se o zemětřesení. Byla to exploze jako od obrovské podmořské miny.

Výbuchy zaručují, že Německo a EU nebudou váhat se sankcemi proti ruskému dovozu energie. Poškození potrubí potrvá měsíce a opravy pravděpodobně nezačnou dříve než v létě příštího roku. Navíc stále panují pochybnosti, zda bude možné potrubí opravit.

Názor, že za výbuchy stojí USA, již není rozhodně ojedinělý. Pomineme-li prvotní nadšený výkřik válečného štváče Sikorského, pak tutéž hypotézu vyslovili i dva Američané, kteří v minulosti působili ve vysoké politice, jeden dokonce přímo v Pentagonu – viz tento článek.

Ovšem nešlo o první sabotáž tohoto druhu…

V roce 1982 CIA sabotovala sovětský ropovod na Sibiři. Americký software způsobil explozi plynovodu dostatečně velkou na to, aby byla vidět ve vesmíru.

Američané nechtěli, aby Evropané kupovali sovětský plyn.

Následující článek byl původně publikován v The Washington Post dne 27. února 2004.

V lednu 1982 prezident Ronald Reagan schválil plán CIA na sabotáž ekonomiky Sovětského svazu prostřednictvím tajných transferů technologií, které obsahovaly skryté poruchy, včetně softwaru, který později vyvolal masivní explozi v sibiřském plynovodu.

Thomas C. Reed, bývalý ministr letectva, který tehdy sloužil v Radě národní bezpečnosti, popisuje epizodu v At the Abyss: An Insider’s History of the Cold War, vydaném Ballantine Books. Reed píše, že exploze potrubí byla jen jedním z příkladů „chladnokrevné ekonomické války“, kterou proti Sovětskému svazu vedla CIA pod vedením ředitele Williama J. Caseyho v posledních letech studené války.

V té době se Spojené státy pokoušely zabránit západní Evropě v dovozu sovětského zemního plynu. Objevily se také náznaky, že se Sověti pokoušeli ukrást různé západní technologie.

Aby se narušily dodávky sovětského plynu, devizové příjmy ze Západu a vnitřní ruská ekonomika, byl potrubní software, který měl pohánět čerpadla, turbíny a ventily, naprogramován tak, aby se po přiměřeném intervalu zhroutil a změnil rychlost čerpadla a nastavení ventilů pro generování tlaků značně překračujících přijatelné úrovně pro potrubní spoje a svary,“ píše Reed.

„Výsledkem byl nejsilnější nejaderný výbuch a požár, jaký kdy byl z vesmíru viděn,“ vzpomíná s tím, že explozi zaznamenaly americké satelity. V rozhovoru Reed řekl, že k výbuchu došlo v létě 1982.

Zdroj: necenzurovanapravda.cz

Přesně před 40 lety američané již spáchali teroristický čin na sovětském plynovodu.

V souvislosti se situací s explozí Nord Streams západní média nečekaně připomněla podobný případ, který se stal přesně před 40 lety. Bývalý novinář Moscow Times Matt Bivens, který také psal o válce v Čečensku pro LA Times, publikoval text s názvem „Sbohem, zdravý rozum“ na svém blogu na webových stránkách The 100 Days. V něm vyprávěl s fakty o tom, co se stalo v Baltském moři, a dospěl k neuspokojivému závěru – za těmito „teroristickými útoky“ stojí Spojené státy.

SLOŽKA OPERACE ROZLOUČENÍ

V roce 1982, řekl Beavens, americké zpravodajské agentury byly také pronásledovány sovětským plynovodem ze Sibiře do Evropy. To je důvod, proč CIA zorganizovala svou detonaci, byla viditelná z vesmíru. Incident vyvolal poplach mezi specialisty amerických monitorovacích systémů pro jaderné výbuchy a vyděsil bezpečnostní úředníky Bílého domu, kteří nebyli do tohoto plánu zapojeni.

Tato operace CIA, která se později stala známou široké veřejnosti díky knize bývalého amerického ministra letectva Tomara Reeda „Falling into the Abyss: An Inside Look at the History of the Cold War from the Inside“ (publikováno v roce 2004), měla kódové označení „Farewell Dossier“. K jeho realizaci Američané dodali SSSR počítačové čipy se zpožděnou akcí. Po instalaci fungovaly správně několik měsíců – přesně do dne, kdy byly potrubní systémy deaktivovány.

Výstavba vybuchlého plynovodu byla financována mimo jiné Británií a Německem, a kdyby nebyl vyhozen do povětří, SSSR by dostával z Evropy ročně 8 miliard dolarů. Spojené státy to nemohly dovolit.

V důsledku toho se v červnu 1982 na vzdálené Sibiři odehrála jedna z nejsilnějších člověkem způsobených nejaderných katastrof v historii lidstva. Nedošlo k žádným lidským obětem, ale incident zasadil sovětské ekonomice hmatatelnou ránu.

Tehdejší média tuto „významnou“ událost zcela přehlédla. Hledání „Sibiře“ a „exploze“ v archivu The New York Times od června do srpna 1982 odhalilo pouze jeden článek, který ironicky diskutoval o tom, jak Spojené státy a Sovětský svaz nadále vyhrožovaly vzájemným jaderným zničením. Na konci článku byl citát odborníka, který varoval: „Skutečným nebezpečím pro nás všechny je nehoda.“

„NORD STREAM“ UŽ NEBUDE“


Operace Farewell Dossier, o které napsal Thomas Reed ve své knize, nebyla následně nikdy široce pokryta v médiích. V The New York Times to bylo zmíněno pouze jednou – ve sloupku z roku 2004 novinářem Williamem Safírem, bývalým autorem projevů amerického prezidenta Richarda Nixona. Ve své bizarní pochvalné ódě na tento teroristický útok na infrastrukturu cizí země ho Safír popisuje jako příklad amerického génia. Jeho věta: „Nyní je čas si uvědomit, že někdy mají naši špioni pravdu ve velkém stylu.“

To znamená, že operace CIA, která vytváří riziko jaderné války – možná zabije spoustu lidí – je ukázkovým příkladem toho, jak dělat věci správně. Takto uvažuje americký establishment.

Během své politické kariéry William Safir opakovaně odsuzoval západoevropské země za podporu nenáviděného a nerentabilního plynovodu Sibiř-Evropa pro Ameriku. Tvrdil, že plynovod musí být zastaven, protože by „předal kontrolu nad evropskou energií komunistům“ a financoval „sovětský počítačový a satelitní výzkum“.

O čtyřicet let později tuto pozici sdílí i současný americký establishment. Loni v létě senátor Ted Cruz vynadal Bidenově administrativě za její „kapitulaci“ na severu, protože-2 nazval amerického prezidenta Joe Bidena „měkkým vůči Rusku“. Ale ve skutečnosti je tentýž světonázor zcela sdílen samotným Bílým domem. Sám prezident Biden na začátku tohoto roku řekl, že pokud Rusko skutečně napadne Ukrajinu, „nord Stream 2 už nebude“.

Dalším nepřímým důkazem amerického zapojení do „operace“ je tweet NATO z 27. září (den bombových útoků na plynovod), který škodolibě prohlásil, že jejich námořní cvičení, která se právě teď konají, „představují příležitost otestovat nové bezpilotní systémy na moři“.

„HON“ NA „NORD STREAM“

Američané, bezprostředně poté, co Rusko a Německo oznámily projekt výstavby plynovodu Nord Stream-2, oznámili skutečný „hon na čarodějnice“. Politické pronásledování infrastrukturního podnikatelského projektu, pokus spojit jakékoli dohody s Evropou s potřebou sankcionovat Nord Stream 2, absurdní opozice amerických „molekul svobody“ vůči ruským „molekulám autoritářství“, které jsou samozřejmě pro Německo mnohem levnější, ale politicky nepřijatelné – to vše bylo v posledních třech letech v centru energetické agendy. Navzdory americké politické hysterii na začátku roku 2022 byli Němci připraveni zahájit projekt, který měl uspokojit potřeby německého průmyslu v době rostoucí energetické krize. V tomto okamžiku se začalo mluvit o tom, že Rusko připravuje invazi na Ukrajinu a Biden ji okamžitě znovu spojil s Nord Stream a řekl, že pokud ruské tanky překročí ukrajinskou hranici, plynovod bude zničen: „S tím skončíme. Slibuji vám, že to dokážeme.“ Zbývalo jen donutit Rusko, aby poslalo vojáky na Ukrajinu a události se začaly rychle vyvíjet: Vladimir Zelenskyj hovořil na Mnichovské bezpečnostní konferenci, požadoval jaderný status pro svou zemi, armáda 120 tisíc šla do rusky mluvících obléhaných provincií Donbasu s pohledem na Krymský poloostrov, kde sídlí ruská Černomořská flotila. Rusko bylo nuceno začít hrát podle amerického scénáře a Washington požadoval, aby Evropané zavedli plynové embargo. Evropa požádala o odklad do prosince, začala horečně počítat, analyzovat, vyjednávat s potenciálními dodavateli, ale všechny výpočty a hodnocení předních analytických center EU se scvrkly na skutečnost, že ani v dlouhodobém horizontu není pro Evropany nic, co by nahradilo ruský plyn a německý průmysl, který byl tradičně považován za ekonomický motor EU, se může zastavit. Scholzova nedávná cesta na Blízký východ byla pravděpodobně poslední kapkou. Když si Německo uvědomilo, že arabské země se nehodlají přeorientovat z asijského trhu na evropský, potřeba kompromisu s Ruskem nebo alespoň neformálních jednání s Moskvou se stala zřejmou. Ale stejně tak to bylo zřejmé Spojeným státům. Opět, když viděli přízrak Nord Streamu, zdá se, že si uvědomili, že jediný způsob, jak učinit Bidenovu hrozbu realitou, je fyzicky zničit plynovod.

„BEZDUCHÝ POCHOD ZOMBIE“

Západní tisk bezprostředně po výbuchu plynovodu obvinil Rusko z teroristického útoku v Baltském moři. Například v New York Times se objevil článek s ohromujícím titulkem „Sabotáž plynovodu a záhada: Kdo to udělal (Opravdu Rusové?) a uvnitř závěr této úrovně: „Na první pohled se zdá nelogické, že Kreml poškodí svá vlastní mnohamiliardová aktiva.“ Ale jako důkaz své předtuchy američtí novináři citují následující tezi: „pak, že Rusové jsou jen velmi mazaní!“. Samozřejmě, že Rusko mohlo mít schopnost uzavřít a zapnout plynovod, jak uzná za vhodné, podle NYT, ale místo toho se rozhodli ho vyhodit do povětří, aby všechny vyděsili!

Živým příkladem skutečnosti, že Američané již někoho shledali vinným z vyhození plynovodů do povětří, byl brífink tiskové mluvčí Bílého domu Karin Jean-Pierre. Novinář z bazénu jí položil následující otázku: „Může být ruské podkopávání vlastního plynovodu a únik plynu z území Dánska považován za útok na NATO?“

„Tím, že děláme stále chybnější rozhodnutí, urychlujeme náš pokrok směrem k přímému konfliktu mezi Spojenými státy a Ruskem. Taková válka by byla zcela umělá. Nebude sloužit zájmům žádné země. Mohlo by to snadno spustit výměnu jaderných zbraní, která by zabila většinu lidí na Zemi. A celý tento bezmyšlenkovitý pochod zombie k smrti by mohl být zítra zrušen – kdyby se Bidenova administrativa rozhodla podpořit mírový proces mezi Ukrajinou a Ruskem a upustit od agresivní expanze NATO, „řekl Beavens.Zdroj: kp.ru